Jezdecký klub LaMaRo

Stránky jezdeckého spolku dětí a dospělých na Farmě 203 Mořina

Farmu 203 milujeme, ale…

Vzhledem ke stáří povrchu venkovní jízdárny a původně westernovému zaměření naší skvělé farmy na Mořině a našim odlišným tréninkovým potřebám, je projektem roku příprava obnovy venkovní jízdárny.

Co nám schází?

Novou jízdárnu na Farmě 203 potřebujeme zejména ze dvou důvodů:

1) Protože současný povrch je už nevyhovující, při určité zátěži může škodit zdraví koní. Místy příliš hluboký písek potřebovali westernoví koně pro tréninky rychlých obratů a stopů za krávou, ale není vůbec pružný a tak není vhodný na drezurní ani skokové tréninky. U koní může docházet například k přetěžování mezikostního svalu a vzniku nebo zhoršování nejen ortopedických, ale kvůli prachu také respiračních problémů.

2) Protože nevyhovující nás povrch brzdí v tréninku, čímž vylučuje i konání závodů. Za sucha práší a za mokra je z písku bahno v kterém se špatně jezdí.

Venkovní jízdárna byla zbudována primárně pro potřeby základního výcviku koní pro westernové disciplíny, zejména cutting. Tyto potřeby jsou však od těch našich vzdáleny.

Řešení

Z části venkovní jízdárny o rozměrech 40x60m, vybudovat nový povrch o rozměrech 20x40m – bílý křemičitý písek s geotextilíí, vyhovujícím podkladem a drenážemi. Část jízdárny nechat původní pro westernové jezdce.

Na zadržení vody vody svedené drenážemi z jízdárny plánujeme postavit vodní příkop, který bude průchozí pro koně.